Субота, 2018-12-15, 11:17 AM
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Пошук
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту

МЕДСЕСТРИНСТВО

Методична скарбниця

Головна » 2013 » Січень » 5 » Головне правило складання Інтелект-карт
7:01 PM
Головне правило складання Інтелект-карт

     Розберемо основні закони малювання Інтелект-карт

Головне правило: «НІЯКИХ ПРАВИЛ»

     Максимально вільно висловлюйте свої ідеї.  Будьте творчими, яскравими, виразними.Чим менше ви будете себе обмежувати, тим краще вийде карта.

*** Для цього принципу - одна поправка: якщо ви малюєте карту не для себе, а для показу іншим людям - то тоді варто все-таки дотримуватися тих правил, які описані нижче.

СТИЛЬ

свій власний

     Не прагніть наслідувати комусь іншому. У кожної людини свій стиль мислення. А так як карти відображають стиль мислення людини, то вони і повинні будуть відрізнятися один від одного! Шукайте свій власний стиль!

перебільшуйте

     Якщо щось сильно перебільшено - то це краще запам'ятовується. Сміливо малюйте людину, яка вище ніж дерево. Використовуйте слова: «супер», «гіпер», «мега» ... не обов'язково бути наближеним до реальності. Можна сміливо перебільшити цю реальність.

несерйозний

     Гумор велика сила. Якщо ваша карта змушує посміхатися або навіть сміятися - то вона викликає емоцію, на хвилі якої карта краще залишається в пам'яті. Додавайте в карту трохи легкого гумору! Це піде їй на користь.

красивий

     Красива карта - це красива карта. Вона  більше притягує погляд. Її більше хочеться вивчати. Вона краще запам'ятовується. Вона сильніше викликає потрібні емоції та асоціації. Малюйте красиво!

ПАПІР

білий

     Краще використовувати білий (або однотонний) папір. Щоб не було зайвих клітинок, лініїчок  тощо, які можуть складати конкуренцію лініям карти, і ускладнювати її вивчення.

А4 або А3 

    Насправді краще А2, або аркуш ватману. Карта має тенденцію заповнювати весь відведений їй простір, тому чим більше простору у вас є, тим більше розумних думок, пов'язаних з основною темою ви напишите. Краще брати розмір паперу із запасом!

альбомна орієнтація

     Карта має тенденцію зростати в боки. Вліво і вправо. Тому там має бути більше простору. Відповідно розташовуємо карту горизонтально.

ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОБРАЗ

у центрі аркуша

     Зазвичай в центрі аркуша. Хоча частий варіант, коли малюється зліва у центрі і гілки відходять вправо.

яскравий, що запам'ятовується

     Образ повинен відразу привертати увагу. Залишатися в пам'яті. Викликати потрібну емоцію. Провокувати роботу думок у певному напрямку. Для цього його малюємо яскравим!

кольоровий (> 3 кольорів)

     Не шкодуємо фарб. Кольоровий образ краще запам'ятовується, тому малюємо його як мінімум трьома кольорами.

СТРУКТУРА

радіальна

     Дотримуємося принципу ієрархічності. Ближче до центру - більш важливі поняття. Далі від центру - менш важливі поняття. Завдяки такому «радіальному» розподілу нам простіше працювати з картою.

зрозуміла

     Для підвищення зрозумілості карти використовуємо такі елементи:

порядок: нумеруючи гілочки цифрами - «1», «2», «3» ... підказуючи в якому порядку їх слід переглядати.

3-4 відгалуження: Пам'ятаємо про закон сприйняття: «7 + -2». Намагаємося так побудувати структуру, щоб від кожної гілочки відходило максимум 3-4 відгалуження.

ореоли: Використовуємо ореоли, для полегшення сприйняття карти.

асоціативна

     Будь-які два елементи зв’язані асоціацією. Це дозволяє нам відновлювати карту, навіть якщо ми пам'ятаємо всього 20-30% карти.

СЛОВА

ключові

     Пишемо тільки ключові слова. В результаті у нас на карті намальовано 20-30 слів, а ці 20-30 слів іноді за собою зберігають інформацію з 20-30 сторінок тексту. Але з кожної сторінки тексту ми взяли тільки по 1 ключовому слову, яке дозволяє відновити в пам'яті інформацію з тексту.

1-2 слова

     Завжди є спокуса записати ціле речення! Не робимо цього. Видокремлюємо 1-2 ключових слова. Цього зазвичай достатньо!

у 1 лінію

     Якщо у нас багатоповерхова конструкція, то очі змушені кілька разів  рухатися вліво-вправо. Якщо все в один рядок - то простіше!

букви

     Намагаємося писати друкованими літерами! Тоді їх простіше читати! Розміром літер можна вже кодувати якусь інформацію наприклад якщо букви «ВЕЛИКІ», то ними можна писати елементи з головних гілок. Якщо букви «рядкові», то всі інші.

КОЛЬОРИ

чим більше - тим краще

     Людина здатна розрізняти найдрібніші відтінки кольорів, тому варто використовувати цей ресурс по максимуму! Але занадто переборщувати теж не варто. 4-8 кольорів зазвичай вистачає для більшості карт. Якщо кольорів більше - то від їх різноманітності вже починає рябіти в очах, і кольори перестають нести потрібне смислове навантаження.

значення

     Кольори можуть нести в собі якийсь сенс. Наприклад, у нас є проект в якому беруть участь Шевченко, Петренко і Бойко. Якщо разом вони напишуть подібну карту, де виділять себе різними кольорами, то їм легко буде орієнтуватися, хто який фронт робіт виконує. І кольори будуть нести важливе смислове значення.

текстовиділителі

     Іноді, коли важливі для нас елементи інформації знаходяться на периферії карти - а нам хочеться, щоб вони обов'язково привернули увагу - то ми можемо виділити ці елементи «Текстовиділителем». Також так зручно відзначати ті частини карти, які вже виконані (якщо мова йде про планування і відстеження поточного стану проекту).

ЛІНІЇ

центральні товщі

     Лінії 1-го рівня малюємо трохи товщі. Це дозволяє відразу легко зрозуміти які елементи карти - найголовніші. І робить більш зрозумілою ієрархічність карти.

довжина лінії = довжині слова

     Зайві нефункціональні лінії тільки відволікають увагу. Тому бажано, щоб лінія дорівнювала довжині слова, яке вона підкреслює.

хвилеподібні (органічні)

     За класикою зазвичай рекомендується малювати «хвилеподібні» лінії. Хоча на мій погляд цілком добре підходять і прямокутні і незграбні лінії. Це цілком нормально.

показують зв'язки

     Лінії також виконують таку важливу функцію, як показують зв'язки між різними елементами карти. Важливе зауваження: на карту бажано не більше 3-5 ліній-стрілок. Якщо більше, то ці лінії вже не допомагають, а навпаки, роблять карту ще більш заплутаною.

МАЛЮНКИ

використовувати скрізь де можливо

     Картинки, малюнки, візуальні образи - запам'ятовуються в 10 разів краще ніж слова! Тому скрізь де можливо, намагаємося проілюструвати наші ключові слова добре придатними для них малюнками!

кольорові

     Картинки малюємо кольорові. Ручка якій працюємо при малюванні карт, повинна бути як мінімум з 4-х кольорів!

об'ємні (3D)

Додаємо об'єму в наші малюнки. У цьому випадку образи будуть сильніше привертати увагу і залишатися в пам'яті.

символи

Якщо немає можливості намалювати складні малюнки - то тоді намагаємося намалювати хоча б найпростіші символи, що ілюструють те чи інше ключове слово. Символи можна використовувати як свої власні, так і загальноприйняті.

<img src="http://sheiko.at.ua/intelekt-karti.gif" border="0" alt="" />

Категорія: Інтелект-карти Mind maps ® | Переглядів: 1173 | Додав: Iris | Теги: інтелект-карти | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: