Середа, 2019-01-23, 7:14 AM
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту

МЕДСЕСТРИНСТВО

Інформаційний розділ

Головна » Статті » Інфектологія » Інфекційні хвороби дорослих

ГРИП (частина 3)

Анамнез захворювання

Сезонний грип рідко може мати прояви безтемпературного захворювання верхніх дихальних шляхів, що більш типово для застуди, або проявлятись, здебільшого, як підвищення температури і міалгія з незначними респіраторними симптомами. У пацієнтів, які належать до груп високого ризику (наприклад, з хронічними серцевими або легеневими захворюваннями, цукровим діабетом, захворюванням нирок, гемоглобінопатією, пригніченням імунної системи, пацієнти закладів тривалого медичного догляду, віком старше 50 років, вагітні на третьому триместрі), може спостерігатись первинна вірусна або вторинна бактеріальна пневмонія. Характерними ознаками первинної вірусної пневмонії є постійна лихоманка або її погіршення із задишкою або іншими респіраторними порушеннями. Варто розглянути можливість вторинної бактеріальної пневмонії, якщо спостерігається початкове покращення симптомів з подальшим рецидивом лихоманки з продуктивним кашлем і задишкою. Рентгенографія грудної клітки підтверджує наявність легеневих інфільтратів.

Поступовий діагностичний підхід

Спалахи грипу виникають, як правило, від грудня до березня у північній півкулі і між травнем і вереснем у південній. Поінформованість про активність захворювання у населеному пункті важлива під час оцінки ймовірності виникнення грипу у пацієнта. ВООЗ також відслідковує і звітує про кількість випадків зараження грипом.

Діагностика, зазвичай, відбувається на підставі клінічних проявів під час спалаху у населеному пункті. Пацієнти з високим ризиком виникнення ускладнень, зокрема, з хронічними захворюваннями легенів, серця або нирок в анамнезі, новонароджені і діти молодшого віку, особи похилого віку, потребують особливої уваги.

Аналіз на грип необхідний, якщо його результати вплинуть на вибір противірусної терапії, на рішення провести додаткові діагностичні обстеження, запровадити заходи контролю інфекції і відстеження поширення вірусу на рівні населеного пункту.

Анамнез і огляд

Грип, як правило, має прояви гострого респіраторного захворювання під час зимового сезону. Після інкубаційного періоду, близько 2 днів, відбувається раптова маніфестація лихоманки, ознобу, головного болю і міалгії. Ці системні симптоми можуть бути пов'язані із симптомами верхніх і нижніх дихальних шляхів, аналогічних простуді, такими як кашель і біль у горлі. Пік вірусовиділення грипу відбувається протягом 48 годин від моменту зараження, і, у випадках без ускладнень, проходить через 1 тиждень. Грип, як правило, не викликає початкові симптоми з боку ШТК такі, як нудота і блювання, крім дитячих груп населення. Грип рідко викликає діарею, що може вказувати на вірусний гастроентерит, який, зазвичай, називають шлунковим грипом.

Під час зафіксованого спалаху грипу для будь-якої особи з гострим підвищенням температури і респіраторними симптомами слід врахувати можливість грипу, який, зазвичай, можна з високою точністю діагностувати за клінічними проявами. Утім, якщо особа перебувала у контакті з грипом або у середовищі, де грип поширюється швидко (наприклад, міжнародні подорожі, круїз на кораблі), слід розглянути можливість грипу незалежно від пори року.

Хоча грип не має чітких патогномонічних ознак, він уражає верхні і нижні дихальні шляхи і викликає системні симптоми. Підвищення температури, головний біль, міалгія і слабкість часто пов'язані з такими симптомами верхніх дихальних шляхів, як біль у горлі, і симптомами нижніх дихальних шляхів, як кашель. Не у всіх пацієнтів з грипом спостерігаються ці симптоми, і у тих, в яких спостерігаються, не завжди мають грип. Загалом, до 85% пацієнтів з грипом будуть мати прояви клінічних симптомів грипу. Маніфестація інфекції грипу також залежить від віку пацієнта та анамнезу щеплень.

Результати клінічних обстежень корисні, однак не підтверджують і не виключають діагнозу грипу. Огляд може виявити неспецифічні прояви, оскільки результати медичного огляду, зазвичай, нечисленні для грипу без ускладнень. У пацієнта може спостерігатись жар і рум'янець, гіперемія ротоглотки зі скаргами на сильний біль у горлі. Може бути присутня шийна лімфаденопатія середнього ступеня тяжкості, яка більш характерна для пацієнтів молодшого віку.

Лабораторні аналізи

Завдання лабораторних аналізів зменшити застосування антибіотиків і розглянути можливість застосування противірусної терапії. Діагностичні обстеження спільно з відстеженням вірусу також можуть виявити основні розповсюджені типи, підтипи і штами грипу.

Слід розглянути можливість проведення аналізів амбулаторно для будь-якої особи з високим ризиком виникнення ускладнень грипу, і в яких захворювання супроводжується гострою лихоманкою (до 5 днів).

Амбулаторних пацієнтів з ослабленим імунітетом, осіб похилого віку, новонароджених і дітей з респіраторними захворюваннями з лихоманкою, незалежно від тривалості захворювання, в період спалаху необхідно перевірити на грип.

Пацієнтів стаціонару з підвищеною температурою або в яких температура підвищилась під час госпіталізації через респіраторну інфекцію необхідно перевірити на грип.

Діагностичні обстеження для виявлення грипу включають посів на культури вірусу, серологічний аналіз, швидкий тест на виявлення антигену, ПЛР і реакцію імунофлюоресценції.

Для виділення вірусу рекомендовано брати зразки матеріалу з носоглотки. Вони більш ефективні ніж зразок мазка з горла. Доказовим аналізом є посів на культури вірусу, незважаючи на доступність швидкого діагностичного аналізу. Його часто застосовують у рамках початкових клінічних заходів, оскільки для отримання результатів необхідно 72 години.  Лише ізоляти культури можуть надати конкретну інформацію щодо розповсюдженого штаму і підтипів вірусів грипу. Ізоляти вірусу також можуть надати інформацію про появу антивірусної резистентності і розвитку нового підтипу грипу А, який може викликати пандемію.

В амбулаторних умовах слід провести аналіз мазка з носа, змивів або аспірату впродовж перших 4 днів з моменту захворювання. Швидкі тести на грип дають результати протягом 30 хвилин або швидше; посів на культури вірусу - від 3 до 10 днів. Точність швидких тестів для виявлення грипу становить 70%, специфічність - 90%.

Для стандартного серологічного аналізу на грип необхідно використовувати парні сироватки на стадії загострення і одужання. Він не рекомендований, у разі необхідності прийняти швидке клінічне рішення.

Під час спалахів грипу, необхідно провести аналіз зразків з дихальних шляхів, як методом швидких тестів, так і посів на культури вірусу. Виявлення культур вірусу важливе для встановлення підтипів грипу А і штамів грипу А і В, які спричинили захворювання, і для відстеження нових штамів, які повинні бути включені в вакцину проти грипу наступного року. Посів на культури вірусу також може допомогти виявити інші причини захворювання.

Пневмонія

Якщо у пацієнта є фонове хронічне захворювання або він належить до групи ризику, слід врахувати можливість появи вірусної або бактеріальної пневмонії. У цих пацієнтів будуть спостерігатись постійні симптоми, які тривають довше, ніж під час неускладненого грипу. Це може бути лихоманка, кашель і задишка. У разі загострення лихоманки і кашлю з гнійним мокротинням, найбільш ймовірна вторинна бактеріальна пневмонія. Рентгенографія грудної клітки підтверджує наявність інфільтратів.

Фактори ризику

Сильні
 • старше 65 років
 • вік від 6 місяців до 4 років
 • хронічні серцево-судинні або респіраторні захворювання
 • хронічна хвороба нирок
 • діабет
 • гемоглобінопатія
 • імунодефіцит
 • вагітність
 • доглядачі і члени родини осіб з високим ризиком
 • медичні працівники

Історія та фактори дослідження

Ключові діагностичні чинники
зимовий сезон (поширений)
поточний спалах грипу (поширений)
нещеплені (поширений)
лихоманка з кашлем (поширений)
старше 65 років (поширений)
хронічні серцево-судинні або респіраторні захворювання (поширений)
хронічна хвороба нирок (поширений)

діабет (поширений)

доглядачі і члени родини осіб з високим ризиком (поширений)
медичні працівники (малопоширений)
гемоглобінопатія (малопоширений)
імунодефіцит (малопоширений)
вагітність (малопоширений)
Інші діагностичні чинники
вік від 6 місяців до 4 років (поширений)

біль у горлі (поширений)

шийна лімфаденопатія (малопоширений)

задишка (малопоширений)

Діагностичні дослідження

клінічний діагноз

 • респіраторне захворювання з лихоманкою під час зафіксованого сезонного спалаху грипу

посів на культури вірусу

 • допустимі зразки - мазок з носоглотки, змиви з носа, бронхів, аспірат з носа, і мокротиння
 • для отримання результатів необхідно від 3 до 10 днів
 • виявлення вірусу грипу або вірусного антигену

фарбування антитіл прямим методом реакції імунофлюоресценції (РІФ)

 • виявляє грип А і В.
 • допустимі зразки - мазок з носоглотки, змиви з носа, бронхів, аспірат з носа, і мокротиння
 • результати готові через 2-4 години
 • виявлення вірусу грипу

полімеразна ланцюгова реакція із зворотною транскрипцією (ЗТ- ПЛР)

 • виявляє грип А і В
 • допустимі зразки - мазок з носоглотки, змиви з носа, бронхів, аспірат з носа, і мокротиння
 • результати готові через 2-4 години
 • виявлення вірусу грипу

серологічний аналіз

 • виявляє грип А і В
 • оцінка парних сироваток на стадії загострення  і одужання 
 • позитивний результат аналізу вказує на нещодавно перенесену інфекцію
 • для одержання результатів може знадобитись 2 або більше тижнів
 • 4-кратна або більша концентрація антитіл титру у зразках у фазі загострення і одужання

імуноферментний аналіз (ІФА)

 • виявляє грип А і В
 • допустимі зразки - мазок з носоглотки, мазок з горла, змиви з носа, з бронхів
 • результати готові через 2 години
 • виявлення вірусу грипу

швидкі діагностичні тести

 • доступні численні аналізи, призначені виявляти грип A або грип В, або обидва види менше, ніж за 30 хвилин
 • їх можна використовувати у разі незакономірних випадків грипу, які важко відрізнити від інфекцій, викликаних іншими респіраторними вірусами, ґрунтуючись лише на клінічних проявах
 • виявляє наявність незначної кількості вірусних РНК. Більш точний, ніж посів на культури.
 • тести необхідно проводити впродовж 24-48 годин з моменту появи симптомів, з огляду на пік вірусовиділення.
 • їх проведення відносно дороге
 • позитивний на грип A і/ або грип B, залежно від використаного типу тесту

рентгенографія грудної клітки

 • необхідно провести, щоб виключити або первинну вірусну, або вторинну бактеріальну пневмонію
 • може виявити інфільтрати, що характерно для випадків, ускладнених пневмонією

 

 Джерело: http://BMJ Best Practice
Категорія: Інфекційні хвороби дорослих | Додав: Iris (2018-12-14)
Переглядів: 13 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: