Четвер, 2018-05-24, 2:24 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Категорії розділу
Перекладач Google
Календар
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту

МЕДСЕСТРИНСТВО SHEIKO SITE

Лекції

Головна » Статті » Епідеміологія » Загальна частина

Природні фактори, що сприяють розвитку епідемій

Протягом своєї історії людство постійно зазнавало згубного впливу природних катастроф. З розвитком цивілізації поряд зі стихійними лихами все більшого значення набувають катастрофи, пов'язані безпосередньо з людським фактором. Війни та су­путні їм епідемії інфекційних хвороб призводили до масової загибелі людей; промислова революція і науково-технічний прогрес стали причиною численних техногенних катастроф, у тому числі хіміко-техногенних, транспортних, радіаційних та ін. Вплив катастроф на природу і все живе на Землі підвело людство до небезпечної межі, поставило його на межі виживання.

Погіршання екологічної ситуації на терені нашої країни, аварія на Чорнобильській АЕС 1986 р., збільшення кількості транспортних катастроф, аварій на хімічних підприємствах і об'єктах, стихійні лиха, які періодично виникають, негативно впливають на здоров'я і життєдіяльність населення. Малоймовірно, що в найближчому майбутньому число аварій і катастроф значно зменшиться.

У районах стихійних лих (землетрус, повінь, смерч, ураган тощо), при аваріях на підприємствах, які виробляють вакцини та інші бактерійні препарати, в місцях тимчасового розселення евакуйованого населення може скластись несприятлива   санітарно-гігієнічна та епідеміологічна обстановка. Вона сприяє виникненню і поширенню серед населення інфекційних хвороб з розвитком епідемій. Під час стихійного лиха можуть активізуватись природні осередки висококонтагіозних інфекцій   (сибірка, чума, холера тощо). Так, в Україні є понад 10 000 місць, ґрунти в яких забруднені збудниками сибірки. Вони становлять постійну загрозу захворювання, а при виникненні стихійних катастроф, зокрема повені, паводків можуть спричинити епідемічні спалахи чи епізоотії.

Епідемії та епізоотії, як відомо, можуть бути зумовлені активізацією джерела і механізму передачі збудника, підвищенням сприйнятливості організму.

При інфекціях дихальних шляхів провідними негативними факторами є переохолодження чи перегрівання організму, радіаційні та хімічні впливи на нього.

При кишкових інфекціях такими факторами є:

     аварії і ремонтні роботи на водопровідних комунікаціях;

     перебої в очищенні та хлоруванні води;

     підключення до водогону з питною водою неочищеної технічної води;

     аварії каналізаційної системи;

     порушення правил користування колодязями;

     аварійне скидання каналізаційних вод у відкриті водойми;

     потрапляння патогенних мікробів і яєць гельмінтів із забруднених ділянок ґрунту і переповнених вигрібних ям у колодязі, річки та озера під час паводку чи зливи;

     зменшення об'єму води у джерелах водопостачання в період засухи, у зв'язку з чим погіршуються процеси самоочищення води, а також можливі перебої у водопостачанні населення, яке буде змушене користуватися недоброякісною водою з відкритих водойм;

     випуск молока і молокопродуктів, які не відповідають санітарним вимогам;

     збільшення чисельності мух;

  недотримання мешканцями районів, які зазнали стихійного
лиха, правил особистої і колективної гігієни.

При кров'яних інфекціях росту захворюваності сприяє значне збільшення кількості кровосисних комах, недотримання людьми індивідуальних і колективних мір захисту.

Для епідемій, що виникають на тлі стихійних лих, характерна одночасна реалізація різних шляхів поширення інфекцій (через повітря, воду, ґрунт, продукти харчування, заражених тварин і комах). Одночасне масове зараження людей може призвести до численних захворювань, тобто до «епідемічного вибуху».

У ряді випадків можлива тривала загроза виникнення хвороб, збудники яких утворюють спори.   


     


   

Джерело: http://Андрейчин М.А., Копча В.С."Епідеміологія" Укрмедкнига Тернопіль
Категорія: Загальна частина | Додав: Iris (2011-11-04)
Переглядів: 1967 | Теги: епізоотії, стихійні лиха, природні катастрофи | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: