Четвер, 2018-10-18, 10:27 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Пошук
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту

МЕДСЕСТРИНСТВО

Інформаційний розділ

Головна » Статті » Медсестринство в інфектології » Лабораторна діагностика

Аланінамінотрансфераза (АЛТ, АлАТ)

Аланінамінотрансфераза (АЛТ, АлАТ) – фермент, що приймає участь в біохімічних процесах всередині клітин. АЛТ каталізує перенесення аміногруп. В незначних кількостях АЛТ зустрічається в багатьох тканинах організму (мускулатура, печінка, серце).

Лікарі, які опікуються пацієнтами із захворюваннями печінки, переважно гепатологи та гастроентерологи, усвідомлюють важливість вимірювання активності печінкових ферментів-амінотрансфераз, включаючи АЛТ (ALT) та АСТ (AST) в діагностиці та оцінці захворювань печінки. Активність аланінамінотрансферази AЛT у сироватці крові вже багато десятиріч розглядається як надійний та чутливий показник захворювання печінки.

Однак, останнім часом виявлено, що АЛТ також є надійним маркером загального здоров'я, особливо для пацієнтів із ожирінням, метаболічним синдромом та серцево - судинними захворюваннями, оскільки вони мають високий ризик захворіти на неалкогольні жирові захворювання печінки. Ця група хвороб вражає від 12 до 35% дорослого населення розвинутих країн, а серед пацієнтів із ожирінням – до 80% хворіють на неалкогольні жирові захворювання печінки (НЖЗП). Важка форма НЖЗП, яка одержала назву стеатогепатоз діагностується у 2-5% всього населення планети.

Незважаючи на таку загрозливу статистику, незначне зростання рівня АЛТ в крові часто ігнорується лікарями, з огляду на те, що неалкогольні жирові захворювання печінки, вірусні гепатити та інші хвороби, часто протікають без виражених симптомів. У 2008 році Американська асоціація з вивчення захворювань печінки (AASLD) видала спеціальний документ, якій підкреслює важливість вимірювань вмісту аланінамінотрансферази (АЛТ) у крові для встановлення рівня загального здоров'я, здоров'я печінки та діагностування захворювань печінки. Мета цього документа полягала в тому, щоб підтвердити, що АЛТ не тільки залишається важливим, недорогим та надійним медичним аналізом, але й є інструментом скринінгу населення для раннього виявлення захворювань печінки.

Неалкогольні жирові захворювання печінки (НЖЗП), ймовірно, є найпоширенішою причиною збільшених значень АЛТ серед дорослих. Фактори ризику для НЖЗП включають ожиріння, діабет та гіперліпідемію. Для цієї великої групи хворих тестування на АЛТ сприятиме своєчасній діагностиці НЖЗП, ще до переходу хвороби у стадію смертельно небезпечного незворотного фіброзу печінки. Підвищений АЛТ може бути єдиним показником розвитку цього захворювання. У дослідженні, в якому обстежено 233 жінки, хворі на ожиріння, 60% мали початковий фіброз печінки, і більшість з цих пацієнтів мали підвищені рівні АЛТ. 28% пацієнтів з легким фіброзом та 68% пацієнтів з розвиненою формою фіброзу демонструють збільшені рівні АЛТ, тоді як у хворих без фіброзу концентрації АЛТ були підвищені лише у 17% випадків. Отже, АЛТ являє собою чудовий тест для виявлення неалкогольних жирових захворювань печінки.

Хоча АЛТ є корисним тестом для виявлення захворювань печінки, новітні дані вказують на його потенційну цінність у якості мірила загального здоров'я та ризику смерті. Існує тісний зв'язок між вмістом АЛТ та смертністю, навіть якщо пацієнт не страждає хворобами печінки. Зв’язок між рівнем АЛТ та ризиком смертності виявлений під час великого дослідження у Південній Кореї. У цьому дослідженні прийняли участь 142 055 осіб віком від 35 до 59 років. Збільшений рівень АЛТ у чоловіків чітко корелювався із вищою смертністю від усіх причин загалом та захворювань печінки зокрема.

 

Категорія: Лабораторна діагностика | Додав: Iris (2018-08-09)
Переглядів: 52 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: